ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Operacja zespołu rowka nerwu łokciowego

Operacja zespołu rowka nerwu łokciowego

Operacja polegająca na uwolnieniu tunelu kubitalnego jest zabiegiem mającym na celu korektę zespołu rowka n. łokciowego. Zespół rowka n. łokciowego, zwany również zespołem uwięźnia nerwu łokciowego, jest stanem spowodowanym uciskiem nerwu łokciowego w obszarze łokcia zwanym tunelem łokciowym. Nerw łokciowy przemieszcza się w dół łokcia za kościstym guzem, zwanym kłykciem przyśrodkowym. Kanał łokciowy jest wąskim przejściem po wewnętrznej stronie łokcia utworzonym przez kości, mięśnie i więzadła z nerwem łokciowym przechodzącym przez jego środek. Sklepieni tunelu łokciowego pokrywa miękka tkanka zwana powięzią. Kiedy łokieć jest wygięty, nerw łokciowy może rozciągnąć się i złapać kostny guz. Kiedy nerw łokciowy jest ściśnięty lub uwięziony, może to prowadzić różnych objawów.

Objawy i symptomy
Objawy zespołu rowka n. łokciowego pojawiają się zwykle stopniowo, dochodząc do punktu, w którym pacjent zwraca się o pomoc lekarską. Nieleczony zespół rowka łokciowego może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów w dłoni. Powszechnie zgłaszane objawy związane z zespołem n. łokciowym obejmują okresowe drętwienie, mrowienie i ból małego palca, palca serdecznego i wewnętrznej strony ręki. Objawy te występują częściej w nocy, z ugięciem łokcia lub przy długotrwałym spoczynku na łokciu.

Przyczyny
Urazy w obrębie łokcia, takie jak złamania, zwichnięcia lub bezpośredni cios mogą powodować obrzęk tkanki, który może ściskać nerw łokciowy w obrębie tunelu łokciowego. Uważa się, że osoby, które wykonują powtarzalne ruchy zgięciowe łokcia podczas pracy lub zabawy, są narażone na duże ryzyko rozwoju zespołu rowka n. łokciowego. Wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia może drażnić i rozpłaszczać nerw łokciowy. Opieranie się na łokciu przez dłuższy czas, na przykład podczas pracy przy biurku, może również powodować podrażnienie nerwu łokciowego. Kostne ostrogi, torbiele zwojowe lub nowotwory mogą prowadzić do nacisku i podrażnienia nerwu łokciowego.

Twój lekarz zaleci początkowo leczenie zachowawcze, aby leczyć objawy zespołu rowka kubitalnego, chyba że wystąpi zanik mięśni lub uszkodzenie nerwów. Konserwatywne opcje leczenia mogą obejmować noszenie ortezy lub szyny w nocy podczas snu, aby utrzymać łokieć w wyprostowanej pozycji. Na początku można również ostrzyknąć okolice rowka n. łokciowego sterydem. Jeśli leczenie zachowawcze nie rozwiąże problemu lub jeśli wystąpi zanik mięśni lub silny ucisk na nerw, może bić wymagany zabieg oeracyjny.

Leczenie chirurgiczne

Operacja polega na odbarczaniu n. łokciowego w kanale n. łokciowego. Wykonuje się nacięcie w przyśrodkowej cz. stawu łokciowego. Przecina się skórę, tkankę podskórną, powięź, rozwarstwia się mięśnie. Uwalnia się nerw łokciowy od otaczających tkanek miękkich i kości, przywraca mu się pełną mobilność. Skórę zaszywa się szwem skórnym adaptującym.

Zagrożenia i komplikacje
Większość pacjentów nie cierpi na żadne powikłania po zabiegach chirurgicznych w obrębie tunelu, jednak po operacji w obrębie łokcia mogą wystąpić powikłania takie jak:


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookie (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.