CHIRURGIA JEDNEGO DNIA
Operacje wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia. Po zabiegu pacjent będzie przebywać na oddziale kilka godzin lub do następnego dnia na obserwacji (w zależności od rodzaju zabiegu). Pacjent po wyjściu ze szpitala musi zapewnić sobie opiekę, przynajmniej przez najbliższe 24 h po powrocie do domu. Ze szpitala odbiera pacjenta rodzina/osoba towarzysząca.
PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI
Wskazówki dla pacjentów, którzy są przygotowani do zabiegu operacyjnego:
1. Powstrzymać się od jedzenia i picia na 6 godzin przed znieczuleniem (alkohol 24h)
2. Zapewnić sobie opiekę osoby dorosłej przynajmniej 24 godziny po opuszczeniu szpitala.
3. Powstrzymać się od prowadzenia jakichkolwiek pojazdów przez 24 godziny od znieczulenia.
4. Zabrania się całkowicie palenia papierosów.
5. Należy usunąć lakier z paznokci.
6. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia należy zgłosić o nich lekarzowi lub Koordynatorowi Oddziału Szpitalnego.
W przypadku leków zażywanych na stałe np. na nadciśnienie, cukrzycę należy je zażyć najpóźniej do godz. 7 rano i popić łykiem wody. Jeśli pacjent zażywa jakieś leki konieczne jest poinformowanie o tym fakcie lekarza podczas kwalifikacji do zabiegu oraz lekarza anestezjologa podczas kwalifikacji anestezjologicznej. Pacjent powinien również koniecznie skonsultować zażywanie leków ze swoim lekarzem rodzinnym.
W przypadku informacji o przebytych chorobach np. schorzenia kardiologiczne, endokrynologiczne, należy na zabieg zgłosić się z konsultacją specjalistyczną i zgodą na zabieg.
Radzi się, aby przed planowanym zabiegiem pacjent powstrzymał się od palenia tytoniu. Pooperacyjne powikłania płucne występują u palaczy sześciokrotnie częściej w porównaniu do osób niepalących.
UWAGA! Na zabieg operacyjny należy przyjść bez lakieru na paznokciach, bez makijażu, bez biżuterii.
CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ
Na oddział szpitalny należy wziąć ze sobą:
1. komplet zleconych badań,
2. wypełnioną dokumentację jeśli wydano do wypełnienia,
3. dowód tożsamości
4. leki zażywane na stałe w oryginalnych opakowaniach
5. przybory toaletowe, kapcie, piżamę i szlafrok
6. okulary do czytania (jeśli potrzeba)
W DNIU OPERACJI
Godzina przyjęcia na Oddział Szpitalny jest wcześniej podawana pacjentowi telefonicznie (zazwyczaj kilka dni przed operacją). Jest to godzina przyjęcia na Oddział Szpitalny, a nie godzina rozpoczęcia zabiegu. Należy wypełnić dokumentację medyczną niezbędną w dniu przyjęcia, następnie chory zostaje zapoznany z topografią oddziału i zaprowadzony na przydzieloną salę. Personel pielęgniarski udziela wszelkich informacji na temat zaplanowanych badań i czynności pielęgniarskich. Następnie mierzone są podstawowe parametry życiowe i założone wkłucie dożylne. Pacjent, po odpowiednim przygotowaniu, zostaje przekazany na Blok Operacyjny. Po zabiegu przebywa pod ciągłą opieką personelu Oddziału Szpitalnego.