Zaćma jest to postępujące zmętnienie soczewki, które w trakcie pogłębiania daje różnorodne zaburzenia widzenia a z czasem prowadzi do ślepoty.
Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja i zastąpienie zmętniałej soczewki soczewką sztuczną. Nie ma leków, które zapobiegają lub hamują rozwój zaćmy. Im szybciej wykonamy zabieg tym lepiej!
Współczesna metoda operacji zaćmy jaką jest fakoemulsyfikacja jest szybka i bezbolesna. Polega ona na fakoemulsyfikacji, tzn. rozdrobnieniu zmętniałej soczewki ultradźwiękami i jej aspiracji wewnątrz jej własnej torebki , co pozwala na wszczepienie tam sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej i umiejscowienie jej w fizjologicznym miejscu. Zastosowanie minimalizacji cięć operacyjnych w rogówce zapewnia szczelność brzegów rany bez użycia szwów, oraz zminimalizowanie astygmatyzmu pooperacyjnego.
Dziś mamy możliwość zoperowania zaćmy i zastąpienia naturalnej, zmętniałej soczewki pacjenta sztuczną soczewką o parametrach tak dobranych, że często pacjenci mówią o tym, ze widzą lepiej niż przed operacją.
Rodzaje dostępnych soczewek:
1. Soczewki monofokalne (jednoogniskowe) - bez filtra lub z filtrem UV, które dodatkowo chronią delikatną siatkówkę oka przed szkodliwym promieniowaniem zewnętrznym. Soczewki te dzięki specjalnej, umieszczonej na krawędzi strefie optycznej pozwalają widzieć dobrze obraz w całym polu. 2. Soczewki toryczne - korygują również astygmatyzm, wadę wzroku, którą pacjent miał przed operacją zaćmy. Stosowane są również u pacjentów, u których zaćmie towarzyszy stożek rogówki. Operujemy również pacjentów z bardzo dużym astygmatyzmem.
3. Soczewki multifokane - są najbardziej zbliżone w funkcjonalności do naturalnej soczewki pacjenta. Pozwalają na dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży (nie ma konieczności korzystania z okularów do czytania - korygują więc presbiopię czyli starczowzroczność).
4. Soczewki multifokalne toryczne - poza funkcjonalnością, jaką dają soczewki multifokalne doskonale korygują astygmatyzm.
W chwili obecnej operacja zaćmy wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplowym, w trakcie zabiegu nad pacjentem czuwa wykwalifikowany anestezjolog, który wcześniej kwalifikował pacjenta do zabiegu.
Zabiegi te są wykonywane na całym świecie i w Polsce w ramach chirurgii jednego dnia.
Pacjent zgłasza się na godzinę przed zabiegiem operacyjnym i godzinę po zabiegu może iść do domu.
Zapraszamy do pracy pielęgniarki/pielęgniarzy
Profesjonalne doardztwo żywieniowe